מהי תודעה?

השאלה נשאלה על ידי נעמה וייס טוהר בפינת שאל את המומחה. חברי המכון אשר מעוניינים להוסיף את תשובותיהם יכולים לשלוח אותם לד״ר פרנסואז טיביקה, רכזת הפינה, בדוא״ל: [email protected]

בכל מקרה כל אחד ואחת מוזמנים להגיב בתחתית הדף.


תשובתה של ד״ר פרנסואז טיביקה, רכזת הפינה:

מהי תודעה לדעתי? לנעמה שלום, זו שאלה שנשאלת הרבה בימינו ואין עליה תשובה,  למיטב ידיעתי. לכן אני כותבת כאן  את  מה שאני חושבת בנושא לעת עתה:

על פי המדע יש ביקום שני “דברים”: חומר ואנרגיה (האנרגיה מספקת  לחומר תנועה  – ממשית או פוטציאלית). החומר בנוי ממולקולות. אנו גוש של מולקולות ששוחות בים של מולקולות אחרות. כל מולקולה נושאת איתה אינפורמציה קוונטית . אפשר לדמיין כל מולקולה כאות. לדעתי התודעה אליה מדברים הבודהיסטים למשל היא סך הכל האינפורמציה הזו שבאה מכל מולקולה ומולקולה. אפשר להגיד כל הויברציות של היקום והמודעות שלנו קשורה ליכולת שלנו לקלוט את האינפורמציה הזו ולהבין אותה. היום אומרים  “להתחבר אליה”. השאלה הגדולה לדעתי היא האם באינפורמציה זו יש מסרים לאנושות ואילו?.

בברכה פרנסואז טיביקה


תשובה של רֹעִי לוטן גלזר:

איני יודע כיצד להגדיר מהי תודעה אבל אני חושב שניתן להבדיל בין דבר כלשהו שהינו בעל תודעה ולדבר שאינו בעל בתודעה באמצעות מבחן פשוט:

מבחן התודעה: אם דבר כלשהו מסוגל לחשוב את המחשבה הבאה: ״אני קיים״, הרי שהוא בעל תודעה. אם הדבר אינו מסוגל לחשוב ״אני קיים״ הוא אינו בעל תודעה.

אפילו אם יש לדבר יכולת חשיבה אין לו בהכרח תודעה על פי מבחן התודעה שהגדרתי. אני חושב שמחשב לדוגמא מבצע פעולות של ״חשיבה״ אבל אינו בעל תודעה. כמו כן אני חושב שבעלי חיים מסוימים לא יוכלו לעבור את מבחן התודעה אבל איני יודע אם וכיצד ניתן להוכיח זאת.

Loading