פרופ דורון אורבך על וליקובסקיאנו צריכים את עזרתכם על מנת להמשיך בפרוייקט. ביצענו בשנה החולפת מחקר רב ויש בידינו חומרים רבים הממתינים לביקורת סופית, עריכה ופרסום. מדובר בחומר שיגרום לעניות דעתנו למהפיכה של ממש ביחס שבין תורה למדע. לשם כך פתחנו בפרויקט מימון המונים שכל אחד יוכל להינות ממנו וגם לתרום תוך כדי כך להמשך המחקר. ליחצו על כאן או על התמונה כדי לצפות בדבריו של יו״ר הפרויקט, פרופ׳ דורון אורבך, ולקבל פרטים נוספים על פרויקט המימון.

 

תוכן הדף:

 1. על דמותו של ד”ר עמנואל וליקובסקי
 2. תמצית הפרוייקט
 3. גם המצרים מספרים על יציאת מצרים (כתבת רקע כללית על עבודתו של וליקובסקי).
 4. מצגות הפרוייקט
 5. הספרים של וליקובסקי
 6. שלבים בפרוייקט
 7. שותפים בפרוייקט
 8. כיצד ניתן לתרום לפרוייקט?

עמנואל וליקובסקי על דמותו של ד”ר עמנואל וליקובסקי ז”ל

ד”ר עמנואל וליקובסקי ז”ל (1895-1979), נולד ברוסיה למשפחה ציונית, מחלוצות תחיית השפה העברית. עמנואל הוסמך כרופא באוניברסיטת מוסקבה. בתחילת שנות העשרים עלה לארץ ישראל והיה ממקימי האוניברסיטה עברית. לאחר שהשתלם בפסיכואנליזה אצל שטקל, תלמידו של פרויד, הוא שימש משנת 1931 כאחד הפסיכואנליטיקאים הראשונים בתל אביב.

בקיץ 1939 נסע עם משפחתו לארה”ב, כדי לחקור את דמויותיו של פרויד (אדיפוס אחנאתון ומשה). תוך כדי מחקר הוא הגיע להבנה שיציאת מצרים התרחשה בעיצומם של תהפוכות טבע גלובליות, וכי תהפוכות טבע אלה יכולות לשמש נקודת סינכרון בין תולדות ישראל לקורות מצרים. במשך עשר שנים המשיך לחקור בספריות הן את נושא תהפוכות הטבע, והן את נושא הסינכרון ההיסטורי. המחקר דרש ממנו ידע נרחב בתחומים מגוונים: הסטוריה, גאולוגיה, אסטרונומיה, תנ”ך, פיזיקה, פסיכולוגיה ואנתרופולוגיה.

את מסקנותיו הוציא וליקובסקי לאור בסדרה של ספרים. המפורסמים ביניהם הם  “עולמות מתנגשים” (1950), “תקופות בתוהו” (1952), ו”ארץ רעשה” (1955). ב”עולמות מתנגשים” הציג וליקובסקי עדויות ממסורות-עם מרחבי העולם, המאשרות את התרחשותם של זעזועי הטבע וכן הציג תיאוריה אסטרופיזיקלית המסבירה התרחשויות אלו. ב”תקופות בתוהו” הציע תיארוך חלופי לכרונולוגיה המצרית, כשהוא מספק פתרון אחד לבעיות רבות בכרונולוגיה של העולם העתיק, ומזהה התאמה עם המסופר בתנ”ך. ב”ארץ רעשה” הציג אוסף גדול של עדויות גיאולוגיות לתיאוריה שלו.

הספר “עולמות מתנגשים” הפך במהרה לרב מכר ועורר התנגדות בממסד המדעי בלהט השמור רק לפרדיגמות חדשות. בתחילה האיש וספריו הוחרמו על ידי האקדמיה. במהלך שנות השישים והשבעים, לאחר שהחלו להגיע לתחזיותיו אישורים מחקר החלל, הוזמן להרצאות ולסימפוזיונים באוניברסיטות ובמכוני המחקר המובילים בארה”ב. בעת שהיה בשיא הצלחתו, לקראת סוף שנות השבעים, החלו מתנגדיו להוביל מסע תעמולה תקשורתי ואקדמי כנגדו. עמנואל נפטר ב-1979 ולא נמצא גורם דומיננטי באקדמיה שיכל להמשיך ולהגן על עבודותיו מחיצי הביקורת. הלך הרוח השתנה תוך שנים ספורות. אנשי אקדמיה ומוסדות אקדמיים כיום חוששים להביע תמיכה גלויה בעבודתו, למרות שעל פניו נראה כי הממצאים העדכניים רק ממשיכים ומחזקים רבות מטענותיו המקוריות.

עוד מידע על וליקובסקי, ספריו, מאמריו והתיחסות למחקריו אל מול ממצאים חדשים ניתן למצוא באתר שהקימה בתו, שולמית: https://www.velikovsky.net/

תמצית הפרוייקט

כ-4 מיליארד אנשים, יהודים, נוצרים ומוסלמים, שהם כ-60% מכלל האנושות, מתיחסים כיום אל התנ”ך כבסיס הדת שלהם. רבים מתוכם מודעים גם להישגי המדע ומעריכים אותם. אך טבעי הוא שהם שואלים את עצמם האם קיימת התאמה בין הממצאים המדעיים לתנ”ך. הציבור הרחב מצפה מן העולם המדעי לספק את התשובה. אי לכך למדענים יש כיום השפעה רבת עצמה על מידת האמונה בתנ”ך ויש ענין ציבורי נרחב במחקרים בתחום זה.

על מנת לבחון האם קיימת התאמה בין ממצאי המדע לתנ”ך עלינו לחקור שורה של נושאים במגוון תחומים מדעיים. כבר לפני כשישים שנים ביצע ד”ר עמנואל וליקובסקי מחקר מדעי נרחב ורב-תחומי וסיפק הסבר מפורט ומלומד לכמה מן השאלות הגדולות ביותר: האם ניתן למצוא עדויות והסברים מדעיים למכות מצרים? לקריעת ים סוף? למזון המסתורי הקרוי “מן”? לעצירת השמש בסיפור “שמש בגבעון דום”? האם הכרונולוגיה התנ”כית תואמת את הממצאים הארכאולוגים וההסטוריים?

העמדה האקדמית הנפוצה כיום גורסת כי אין להתייחס את התנ”ך כמקור מידע הסטורי אמין. לכאורה אין התאמה בין הכרונולוגיה הארכאולוגית-הסטורית המקובלת כיום לבין הכרונולוגיה התנ”כית. רבים אפילו מערערים על עצם קיומו של עם ישראל בימי המקרא ומתיחסים לכל ההסטוריה המפורטת התנ”ך כאל בדיה. לסיפורי ניסים ומעורבות של כוח עליון נהוג להתיחס בביטול מוחלט. הכרונולוגיה המקובלת כיום מבוססת על הכרונולוגיה המצרית שנקבעה על ידי האגיפטולוגים. על פי כרונולוגיה זו מתוארכות השכבות בכל המזרח הקדום ונשאלת השאלה האם יש לה בסיס ראייתי איתן בכדי לשאת עליו את כל המשקל האדיר הזה, או שהיא עומדת על כרעי תרנגולת כפי שוליקובסקי טען.

מחקריו של ד”ר וליקובסקי נודעו לציבור הרחב וספריו נמכרים בעולם כולו עד היום. על פניו קיימים ממצאים רבים המחזקים את טענותיו. עבודתו זכתה במהלך שנות השישים והשבעים להערכה אקדמית במכוני מחקר מובילים. אף על פי כן לא מתקיים מאז מותו דיון מדעי מעמיק ורציני בתוכן עבודתו. חלפו 35 שנים מאז מותו. אנשי אקדמיה רבים אינם מודעים עוד לעבודתו, בעוד שאחרים מעדיפים שלא לעסוק בנושא כלל, לאחר שהוחרם באופן בלתי רשמי.

מטרת הפרוייקט היא לבחון מחדש את עבודותיו של וליקובסקי ולעמת אותם עם הממצאים המדעיים שהצטברו בשישים השנים שחלפו מאז יצאו לאור. אנו רוצים לבדוק בצורה מדעית, קפדנית ואובייקטיבית ככל הניתן האם ניתן לאשש או להפריך את התיאוריות שלו, וכן לבדוק אפשרויות נוספות שעשויות לעלות כתוצאה מן המחקר. לשם כך נגבש צוותי מחקר בתחומי האסטרופיזיקה, גאולוגיה, ארכאולוגיה והסטוריה ונעמת את מחקריהם מול מדענים מובילים בתחומם. את הממצאים נפרסם הן בעיתונות המדעית המקצועית והן בעיתונות העממית. פרסום המחקרים עשוי להשפיע באופן ניכר על היחס של הציבור לתנ”ך.

 גם המצרים מספרים על יציאת מצרים

(כתבת רקע כללית על עבודתו של וליקובסקי)
לקריאת הכתבה לחץ על התמונה:

פפירוס איפוור- עדות מצרית לסיפור מכות מצרים?
התמונה באדיבות אתר ויקישיבה.

 מצגות הפרויקט

(לחץ על התמונה כדי לצפות במצגת)

מכות מצרים- הגרסה המצרית

ספריו של ד״ר עמנואל וליקובסקי ז״ל

לחץ כאן כדי לקרוא על ספריו

עולמות מתנגשיםארץ רעשהתקופות בתוהו- ישראל ומצריםתקופות בתוהו- ההיתה תקופת חושך ביווןתקופות בתוהו- גויי הים פלישתים או פרסיםלפני עלות השחרחרם בשם המדע

שלבים בפרוייקט

שלב א’: הכנת תשתית ראשונית לפרוייקט: פרסום הפרוייקט, גיבוש צוותי המחקר, עריכת דפי פרוייקט מסודרים באתר המכון בעברית ובאנגלית, העלאת הספרים של וליקובסקי לאתר על מנת להנגיש אותם לחוקרים והכנת תשתית לגיוס תרומות להמשך הפרוייקט. בקרוב נפרסם הערכת עלות ומשך לשלב זה.

שלב ב’: הכנת הצעות מחקר פרטניות.

 • הסבר: לפני שמתחילים במחקר כה נרחב על החוקרים להכיר היטב הן את העמדה המקובלת בתחומים השונים בהם מדובר והן את עמדותיו של וליקובסקי ולהגדיר בצורה היעילה ביותר את שאלות המחקר. אם פתרונה של שאלת מחקר א’ מייתר את העיסוק בשאלות מחקר ב’ ו-ג’ הרי שברור שיש למקד את המחקר והתקציב בפתרון שאלה א’. כדאי להשקיע עבודה ומשאבים בהכנת הצעות מחקר יעילות וברות השגה על מנת לחסוך בהמשך חודשי עבודה רבים, למנוע שימוש במשאבים מיותרים ולא לטפח ציפיות מוגזמות. הצעות המחקר שיוגשו יכילו הגדרות מדויקות של שאלות המחקר, שיטות המחקר המתוכננות ולו”ז לסיום המחקר ופרסומו. הצעות המחקר יובאו לאישור ועדות המכון וכן יועלו לפורום הפנימי על מנת לאפשר לכלל חברי המכון להעיר את הערותיהם. לאחר אישורם יוקם מנגנון ביקורת מקצועי שיעקוב אחר התקדמות המחקרים בזמן אמת על מנת לזהות מבעוד מועד בעיות במחקר או בהתנהלות.

שלב ג’: ביצוע המחקר בצוותים השונים עם דגש על איסוף כל חומרי המחקר הקודמים.

 • לאחר הכנת הצעות המחקר בשלב ב’ נתחיל בביצוע המחקרים עצמם כתלות בגיוס התקציבים הנחוצים. הערכת התקציב הנחוץ לכל הצעת מחקר תוגדר במדויק בהצעה עצמה, אך ההנחיה הראשונית תהא להציע הצעות מחקר במשך של שנה לכל היותר. להערכתנו ניתן להשיג התקדמות גדולה ואולי אף את מטרת הפרוייקט כולו במחקרים שהנם זולים יחסית מטבעם כגון חפירות ארכאולוגיות ממוקדות ומחקרים תיאורטיים והמגמה תהיה לאשר מחקרים מסוג זה. במידה והמימון לא יספיק לכל הצעות המחקר המכון יקבע סדר עדיפויות ויממן קודם כל את המחקרים הראשונים בסדר שנקבע.

שלב ד’: סיכום ראשוני של המחקרים התיאורטיים, ועימותם מול אנשי מדע מובילים בזרם המרכזי על מנת שלא לפספס אף נקודה.

שלב ה’: פרסום דו”חות ביניים על התקדמות המחקרים לכל מי שיתרום לפרוייקט.

שלב ו’: הערכת מצב האם יש צורך בהמשך הפרוייקט והאם נחוצים גם מחקרים אחרים להשלמת התמונה. אם יוחלט כי אכן יש צורך במחקרים נוספים נבנה לו”ז חדש להגשת הצעות מחקר ובדיקתם.

שלב ז’: בסיום התהליך פרסום המחקרים הסופיים בעיתונות המדעית ובכל אמצעי התקשורת.

 

שותפים בפרוייקט

נשמח לצרף ארכאולוגים, הסטוריונים, גאולוגים, גיאופיזיקאים ואסטרופיזיקאים נוספים להשלמת צוותי המחקר. אם את/ה יכולים ומעונינים להצטרף לפרוייקט אנא מלא/י את טופס ההצטרפות המופיע למטה ונחזור אליך בהקדם. אנו בשלב ראשוני ביותר של גיבוש צוותי המחקר. האנשים הרשומים מטה הם אלו שלפי שעה מביעים רצון ליטול חלק בפרוייקט. הגיבוש הסופי של צוותי המחקר והגדרת התפקידים בפרוייקט ייעשו בהמשך לאחר שנאסוף את כל הפניות. בכל שאלה, ניתן לפנות לרכז הפרוייקט, רֹעִי לוטן גלזר בדוא”ל [email protected] או בטלפון 054-5369363.

שולמית כוגן וליקובסקישולמית כוגן וליקובסקי ז״ל: בתו של  ד”ר עמנואל וליקובסקי ז”ל (1895-1979) ומומחית בעבודתו, מאז מותו שולמית שימרה את מורשתו, יצגה אותו בכתבי-עת מדעיים ותרגמה רבים מספריו ומאמריו לעברית. באתר https://www.velikovsky.net/ שהיא הקימה היא ריכזה חומר רב על ספריו ומאמריו של וליקובסקי ותגובות מפורטות לבעיות ארכאולוגיות עדכניות. שולמית היתה בעלת זכויות היוצרים על ספריו של ד”ר עמנואל וליקובסקי בעברית ותרמה את הרווחים ממכירת ספריו במכון לצורך המימון הראשוני של הפרוייקט. היא שימשה כיועצת למחקר בפרוייקט והיתה חברה בצוות הביקורת. שולמית הלכה לעולמה בכ״ה בשבט ה׳תשע״ה, 14 בפברואר 2015, בגיל 90. היא נפטרה בשיבה טובה ועד ליומה האחרון היתה צלולה ותרמה מזמנה, מרצה ומן המומחיות הרבה שלה לפרוייקט.

דורון אורבךפרופ’ דורון אורבך משמש כיו״ר הועד של ״המטרה אמת- המכון הבינתחומי למדע ותודעה״ וממייסדי המכון. הוא פרופסור לכימיה באוניברסיטת בר-אילן. הוא היה ראש המחלקה לכימיה, ראש הקבוצה לאלקטרוכימיה במחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן, שהיא מהגדולות בעולם בתחום, יו”ר מכון המחקר הלאומי להנעה חשמלית, יו”ר הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, עורך מדעי ב-3 עיתונים בינלאומיים מובילים באלקטרוכימיה, חבר ברשתות מדעיות ובשיתופי פעולה עם קבוצות מחקר ותעשיות מובילות בעולם, זכה ב-9 פרסים ותארי כבוד מקומיים ובין לאומיים, רשם 12 פטנטים ופרסם מאות מאמרים. תחומי מחקריו: מדע חמרים ופני שטח, אנרגיה והתפלת מים, פיתוח מקורות כוח כגון סוללות נטענות לרכב חשמלי. הוא מרצה בתחומי כימיה פיסיקאלית, אלקטרוכימיה, כימיה של פני שטח וכן בנושאי יהדות ומדע. הוא משמש כיו”ר פרוייקט וליקובסקי, מסייע בקידומו ושותף במחקר.

אלי גרינבוייםהרב אליעזר גרינבוים: מנכ”ל “המטרה אמת- המכון הבינתחומי למדע ותודעה” וממקימיה, חניך המדע בנעוריו, חזר בתשובה אחרי 3 שנות מחקר, בוגר ישיבות סלבודקה וחברון, בעל הסמכה לרבנות, השכלה תורנית וכללית נרחבת. שימש במשך שנים בתפקידים ציבוריים ביניהם חבר מועצת עירית בית שמש וממונה על תחומים שונים בעיר במסגרתם הוביל גיוס של מאות מיליוני שקלים עבור מערכת החינוך בעיר. הוא שותף בניהול הפרוייקט ובמחקר.

הרב משה גרילק, בוגר ישיבות קול תורה ופונוביז, סופר, חוקר, מרצה , עורך, פובליציסט, בעל טור. העורך הראשי של השבועון משפחה. מהמרצים הראשונים והבכירים של תנועת התשובה, אחד הדוברים הרהוטים של היהדות והציבור החרדי. במשך שנים רבות פרסם במעריב מדור פופולרי להפתיע בענייני יהדות, נקרא ע”י הרב שך לשמש מיסדו ועורכו הראשון של יתד נאמן וכיהן בתפקיד  3 שנים. וכן ערך כתבי עת הגותיים בשם קולמוס וניצוצות. כתב ספרים רבים בנושאי יהדות ביניהם פרשה ופשרה, פרשה ולקחה ,הגדה ופשרה, סיני מאז ולתמיד. הוא שותף בצוות הביקורת הפרוייקט.

הרב דניאל משה לוי בוגר ישיבות איתרי ומעלות התורה. חיבר את הספר ‘מקרא וארכיאולוגיה’ (בהדפסה האחרונה ‘מקרא מול ארכיאולוגיה’) הבוחן את ההתאמה בין המסופר בתנ”ך לממצאי המחקר, תוך ביקורת לוח הזמנים המקובל במחקר. המסקנה (שכבר החל בה וליקובסקי) היא שלוח הזמנים המקובל אינו תואם את העובדות (אלא שלדעתו הפער גדול בהרבה מהצעת וליקובסקי). תיקון לוח הזמנים מביא לשיטתו לתוצאה שממצאי הארכיאולוגיה תואמים לכתוב בתנ”ך ככפפה ליד. הספר קיים בשלמות באתר ‘דעת’ ללימודי היהדות.הרצה על כך במכללת הרצוג, בקורסים של מורי דרך ובכנסי ‘תורה ומדע’ באוניברסיטת בר אילן. שותף בצוות הביקורת ומעוניין להשתתף במחקר הכרונולוגיה.

יונדב זרהרב יונדב זר: בעל תואר שני במורשת ישראל, חוקר ועורך ספרי לימוד היסטוריה בישיבת הר ברכה ומתמצא בעבודותיו של החוקר הרב-תחומי  ד”ר עמנואל וליקובסקי ז”ל. הוא משמש כיועץ לפרוייקט ושותף בצוות הביקורת.

 

הרב בן מנת: הוא שותף בצוות הביקורת של הפרוייקט. הפרטים נוספים יושלמו בקרוב.

הדסה מלמדד”ר הדסה מלמד: הדוקטורט שלה עסק באלקטרופיזיולוגיה של תאי צמחים באוניברסיטה העברית בירושלים. כתבה את הספר “סוד המבול, משולש ברמודה המסתורי ונדידת היבשות” (ה. מלמד, תש”ס). על בסיס דברי חז”ל, מסורות העמים ונתונים אסטרופיזיקליים וגאולוגיים היא מציגה בספרה תרחיש, המקצר את תזזית היבשות מ-250 מיליון שנה ליום אחד- יומו הראשון של המבול. ספרים נוספים שכתבה: “למה דווקא ארץ-ישראל?!” (תש”ע), “עם ישראל לאן?!” (תש”ן). היא שותפה בצוות הביקורת של הפרוייקט.

ד”ר יהודית רונן, בעלת תואר ראשון במתימטיקה, תארים שני ושלישי בפילוסופיה כללית. התואר השני בלוגיקה על פרדוכס השקרן, והשלישי בפילוסופיה של הפאראפסיכולוגיה. פרסמה את הספר “המימד הרביעי – פאראפסיכולוגיה, פילוסופיה ומדע” (בהוצאת צ’ריקובר). במשך השנים ראתה שהחשיבה הלוגית-מתימטית לא מספיקה, ועלינו להפעיל את חשיבת הלב והאינטואיציה, שלפעמים דרכה מגיעים לאמת יותר מאשר דרך החשיבה הרציונלית. למדה על מחקרים וניסויים שנעשו בתחום הפאראפסיכולוגיה – תפיסה על חושית, פסיכוקינזיס וקיום רוח מחוץ לגוף (חוויה חוץ גופית, קשר עם מתים, חוויות סף מות וגלגול נשמות) וצירופי מקרים מוזרים. גם ערכה יחד עם ד”ר מתי רונן מאוניברסיטת בר אילן וד”ר רוני מועלם ממכון ויצמן ניסוי בתחומים שליד המדע – תיקשור, גרפולוגיה, כירולוגיה ואסטרולוגיה, עם תוצאות ומשמעותיות מבחינה סטטיסטית. מצעירותה הייתה מרצה באוניברסיטת בר אילן למתימטיקה, ללוגיקה ולפילוסופיה. כיום היא גימלאית, ומעבירה סמינריון לכוחות הביטחון בבר-אילן בנושא “מיסטיקה ורציונליזם”. בנוסף לכך היא עוסקת בטיפולים הוליסטיים. במשך עשרות שנים נתקלתה בהתנגדויות רבות כאשר רצתה להביא את תחום הפאראפסיכולוגיה לאקדמיה. המכון נראה לה כהגשמת חזון, והיא שמחה להיות חלק ממנו, ולנסות לתרום בתחום המחקר. היא שותפה בצוות הביקורת של הפרוייקט.

AlonRetterד”ר אלון רטר הוא חבר בהנהלת ״המטרה אמת- המכון הבינתחומי למדע ותודעה״ וממקימיה. יש לו דוקטורט בפיסיקה (עם התמחות באסטרונומיה) מאוניברסיטת ת”א והוא עשה פוסט דוקטורט באנגליה, אוסטרליה וארה”ב. כיום הוא מפתח תורת גרביטציה חדשה, שמוסיפה את התודעה (הצופה) למשוואות. המודל שלו בעל פוטנציאל אדיר להסבר החומר האפל והאנרגיה האפילה המהווים כ-95% מהיקום ועדיין לא מובנים למדע. הוא פיתח את מודל האסטרו-סוציולוגיה שקושר במפתיע בין אנשים וכוכבים. שש תחזיות של המודל, האבסורדי לכאורה, כבר התגשמו! לד”ר רטר יש 63 מאמרים ו-100 פרסומים אקדמיים נוספים עד כה. הוא הממציא היחיד של פטנט בעל שימושים פוטנציאלים לתעשייה. לרשימת פרסומים מלאה ראה Alon Retter  ב- SAS/NASA Astrophysics Data System או לחץ כאן. הוא שותף בצוות הביקורת של הפרויקט.

יעקב רוזנטל: הוא שותף בצוות הביקורת של הפרוייקט. פרטים נוספים יושלמו בקרוב.

תמונה רעי לוטן גלזררֹעִי לוטן גלזר: חבר בהנהלת “המטרה אמת- המכון הבינתחומי למדע ותודעה” וממקימיה, כתב מדעי וסטודנט לפיזיקה והנדסת חשמל, מפתח יחד עם ד”ר אלון רטר תאוריה חדשה לאיחוד הפיזיקה, מחבר הספר “הפיזיקה של המבול” וחוקר מגוון נושאים בתחומי המדע והתורה. משמש כרכז הפרוייקט ושותף במחקר.

 

להצטרפות לפרוייקט אנא מלא/י את הטופס הבא:

Error: Contact form not found.

תרומה לפרוייקט

אנו צריכים את עזרתכם על מנת להמשיך בפרוייקט. ביצענו בשנה החולפת מחקר רב ויש בידינו חומרים רבים הממתינים לביקורת סופית, עריכה ופרסום. לשם כך נדרש תקציב לא גבוה של כ-10,000 שקלים בחודש. כל תרומה תתקבל בברכה. לחצ/י כאן על מנת לעבור לאתר התשלומים של המכון ולתרום לפרוייקט באמצעות כרטיס אשראי.

ניתן גם לתרום באמצעים אחרים:

 1. באמצעות העברה בנקאית לחשבון המכון: בנק 26 (יובנק), סניף 288 (ירושלים), מספר חשבון: 429619 (המטרה אמת- המכון הבינתחומי למדע ותודעה). יש להקפיד לרשום בהערה כי התרומה מיועדת עבור פרוייקט וליקובסקי.
 2. באמצעות משלוח של המחאה עבור “עמותת המטרה אמת” (להקפיד על כך שההמחאה תהיה למוטב בלבד) לכתובת: ת.ד. 12207, יהוד-מונוסון, מיקוד: 5647702. יש לצרף פתק המדגיש כי ההמחאה מיועדת עבור פרוייקט וליקובסקי.
 3. ניתן ליצור קשר ישיר עם רֹעִי לוטן גלזר, חבר בהנהלת המכון, בטלפון 054-5369363 או בדוא”ל [email protected] על מנת למצוא דרך חלופית להעביר את התרומה למכון.

Loading