עולמות מתנגשיםארץ רעשהתקופות בתוהו- ישראל ומצריםתקופות בתוהו- ההיתה תקופת חושך ביווןתקופות בתוהו- גויי הים פלישתים או פרסיםלפני עלות השחרחרם בשם המדע


 

עולמות מתנגשיםהספר “עולמות מתנגשים” הוא הראשון מבין ספריו של אחד מגדולי החוקרים בתחום התורה והמדע- ד”ר עמנואל וליקובסקי ז”ל. בספר מובאות תעודות היסטוריות ומסורות עם ממצרים ועד נורווגיה, ממקסיקו ועד לסין, המעידות על זעזועי טבע כבירים עלי אדמות וברקיע השמים בעקבות התקרבות גרם שמיימי לכדור הארץ בזמנים הסטוריים. וליקובסקי קשר ישירות בין אותו ארוע קוסמי לבין יציאת מצרים ו”שמש בגבעון דום”. מייד עם פרסומו ב-1950 הוא הפך לרב מכר בארה”ב. הספר זעזע את הממסד האקדמי בהציבו אתגר לדעות המקובלות באסטרונומיה ועורר ויכוחים מדעיים בלהט השמור רק לפרדיגמות חדשות. במהלך העשורים הבאים רבות מן המסקנות האסטרונומיות אליהן הגיע וליקובסקי על סמך ניתוח כתבים עתיקים ומסורות עם הוכחו כנכונות. עקב כך וליקובסקי זכה להערכה והוזמן להרצות במכוני המחקר ובאוניברסיטאות המובילות בארה”ב. לאחר מותו ב-1979 גברו הקולות של מתנגדיו והם השתלטו על השיח המדעי אבל הויכוח לא שכך עד ימינו וככל שהממצאים ממשיכים להצטבר נראה כי הוא רק נעשה יותר רלוונטי.

פרופ’ הארי הס, יו”ר ועדת החלל של האקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב, מחלוצי תיאורית טקטוניקת הלוחות, במכתב לוליקובסקי: “אתה בסופו של דבר חזית מראש שיופיטר ימצא כמקור לגלי רדיו, כי לנוגה תימצא טמפרטורה גבוהה… על כמה (מן התחזיות) נאמר כאשר טענת להן שהן בלתי אפשריות. כולן נחזו על ידך זמן רב לפני שבאה לידינו ההוכחה כי הן נכונות, ומאידך איני יודע על תחזית כלשהי לה טענת שהוכחה מאז כמוטעית…”.

ניתן לקרוא עוד על הספר ואף לקרוא 58 עמודים מתוכו. לחצ/י כאן על מנת למצוא מידע נוסף על ״עולמות מתנגשים״.

לקניית הספר לחצ/י כאן


 

ארץ רעשה

הספר ״ארץ רעשה״ (1955) יצא לאור חמש שנים לאחר ״עולמות מתנגשים״, כתשובה למבקרים הקולניים, שטענו כי לא ניתן לשנות תפיסות במדע על סמך מסורות עם. ב”ארץ רעשה” הביא וליקובסקי הוכחות גיאולוגיות ופליאונטולוגיות לכך שעל כדור הארץ עברו זעזועים פתאומיים כלל עולמיים גם באמצע האלף השני לפסה”נ. עדויות לתהפוכות-טבע גדולות הובאו מן האוקיאנוס הארקטי ומערבות סיביר… מהאלפים… מהסהרה… מהאנדים… אין על פני כדור הארץ קו-אורך או קו-רוחב שלא ניתן למצוא בו עדות לתהפוכות טבע חוזרות ונשנות. רבות מן הטענות שוליקובסקי העלה בספרו התקבלו הלכה למעשה במדע בעשורים הבאים. על סמך ניתוח מעמיק של שלל ממצאים גיאולוגים ופליאונטולוגיים וליקובסקי כתב על התנגשויות של אסרואידים או כוכבי שביט בכדור הארץ, על הסטה של רכסי הרים שלמים ממקומם, על יבשות ששקעו והפכו לים ועל ימים שהתרוממו והפכו ליבשה, על קטסטרפות גלובליות שאירעו פעמים רבות וגרמו להכחדות המוניות במהלך ההסטוריה של כדור הארץ ועוד… מדענים התיחסו בביטול לספרו אולם תוך עשורים בודדים התיאוריות הללו הוכללו למעשה במדע המקובל מבלי שזכרו לציין את החלוציות של וליקובסקי בתחום זה. עתה נותרה השאלה האם קטסטרופות שכאלו התרחשו רק בעבר הרחוק של כדור הארץ או שהמין האנושי הספיק לחוות אירועי טבע כבירים מסוג זה אפילו במהלך התקופה ההיסטורית? בהסתמך על מסורות העמים שחקר, הסיק וליקובסקי כי המין האנושי אכן חווה מספר קטסטרופות גלובליות במהלך חמשת אלפים שנות ההיסטוריה. הקורא ימצא לכך גיבוי גם בממצאים המובאים בספר זה.

לקניית הספר לחצ/י כאן


תקופות בתוהו- ישראל ומצריםאת ״תקופות בתוהו- שחזור ההסטוריה העתיקה של ישראל ומצרים״ (1952) כתב וליקובסקי במקביל ל’עולמות מתנגשים״, אך הספר יצא לאור שנתיים אחרי כן, ובכך, כפי שכתוב בהקדמה, פתח חזית חדשה, הפעם מול ההסטוריונים. הספר חושף תגלית מרגשת של פאפירוס מצרי המקביל בתיאורו למכות מצרים. הניסיון לזהות לאיזו תקופה בהסטוריה המצרית שייך הפפירוס מוביל אותנו בסיפור בלשי מרתק לחשיפת פגם חמור בשיחזור הארכאולוגי המקובל של תולדות מצרים באלף השני לפסה״נ. בעבודת שיחזור מרשימה וליקובסקי חושף את מקור הבעיה בתיארוך משך שלטון ה״חיקסוס״ במצרים. תיקון ההיסטוריה המצרית בהתאם לתיאוריה של וליקובסקי פותר בבת אחת שורה של סתירות לכאורה בין התנ״ך למדע מימי יציאת מצרים ועד לתקופת מלכי ישראל ויהודה. בין היתר, נחשפים תבליטים מצריים המתארים את מסעה של מלכת שבא אל המלך שלמה ותבליט מצרי של כלי המקדש שבזז שישק. לשחזור של וליקובסקי יש משמעויות מרחיקות לכת על ההסטוריה המצרית עד לימי אלכסנדר מוקדון וכן להיסטוריה של כל המזרח הקדום. הכל דורש בחינה מחודשת, ואכן, ספר זה הוא רק הראשון בסדרת ״תקופות בתוהו״, שבאה לפתור את ה״פלונטר״ הגדול בתולדות הארכאולוגיה וחקר ההסטוריה.

לקניית הספר לחצ/י כאן


תקופות בתוהו- ההיתה תקופת חושך ביווןתקופות בתוהו- ההיתה תקופת חושך ביוון? כרך זה נשאר בכתב יד (ובמספר מאמרים ב’פנסה’ וב’קרונוס’), ויצא לאור כספר עד כה רק בעברית (תשנ”ז). בספר זה, עם תיקון הכרונולוגיה המצרית, מגיע המשך השחזור לפתרון מפתיע בפשטותו ביחס לתעלומת חמש מאות ״שנות החשכה״ החסרות כביכול ברצף התרבותי של יוון, ופותר את ״הבעיה ההומרית״ ואת הויכוחים הארכאולוגים שהתעוררו כמעט בכל אתר חפירות ביוון. בפרק גדול ‘אסטרונומיה וכרונולוגיה’… מראה וליקובסקי שהכרונולוגיה המצרית הנחשבת כמבוססת על אסטרונומיה- אין לה על מה שתסמוך.

לקניית הספר לחצ/י כאן


תקופות בתוהו- גויי הים פלישתים או פרסיםגויי הים- פלישתים או פרסים (1977), Peoples of the Sea, זהו הכרך האחרון בסדרת “תקופות בתוהו”, העוסק בתקופה הפרסית, עם זאת ניתן לקרוא אותו גם לפני שאר כרכי הסדרה. וליקובסקי טוען כי ישנה טעות של מאות שנים בכרונולוגיה המצרית הבאה לידי ביטוי ביתר שאת בתיארוך רעמסס השלישי ויורשיו. השושלות ה-20 וה-21 של מצרים, המקבילות לכאורה לימי השופטים והממלכה המאוחדת בישראל, מלכו לשיטתו 800 שנה מאוחר יותר בתקופה הפרסית. השחזור פותר את הסתירה לכאורה בין תולדות מצרים לתולדות ישראל בסוף תקופת השופטים ובימי שאול, דוד ושלמה.

לקניית הספר לחצ/י כאן


לפני עלות השחרלפני עלות השחר- שיחות והתכתבות עם אינשטיין (נשאר בכתב יד ויצא לאור בתשנ”ה, בעריכת שולמית וליקובסקי כוגן, עד כה רק בעברית). עוסק בויכוחים בין וליקובסקי לאינשטיין בנושאי ההשתמעויות הפיסיקליות של ״עולמות מתנגשים״ ומשתקפים בו באופן שובה לב היחסים שנרקמו בין שני אנשים מיוחדים אלה. הספר מתעד את גישתו של אינשטיין בניגוד לזו של רוב אנשי הממסד המדעי. אינשטיין אמנם ביקר את התזות של וליקובסקי- אבל לפחות קרא את ״עולמות מתנגשים״ (יותר מפעם אחת) והיה מוכן להעיר הערות בכתב, לשוחח ולהתווכח ואף להשתכנע ולקבל חלק מהן.

לקניית הספר לחצ/י כאן


חרם בשם המדע״חרם בשם המדע״ הוא ספר חובה לכל מי שמתעניין באופן שבו הממסד המדעי מגיב לתיאוריות מדעיות חדשות ומהפכניות. מי ששואף לפרסם בעצמו תיאוריה פורצת דרך יוכל ללמוד מן הניסיון של וליקובסקי ולתכנן את מהלכיו בצורה מושכלת. מי שנוהג לבטוח בממסד המדעי ולראות במדענים הבכירים בעלי סמכא בתחום התמחותם, ילמד בעקבות קריאת הספר שכדאי להטיל ספק. ספר זה פורס בפנינו בחן, בכישרון ובהומור האופייניים לוליקובסקי, את אחד המקרים הבוטים ביותר בהסטוריה של פגיעה בחופש הביטוי המדעי.

לקניית הספר לחצ/י כאן

 


 לחץ כאן על מנת לעבור לדף פרוייקט וליקובסקי לתורה ומדע

 130 total views,  2 views today