פרופ׳ אורבך- על פרויקט וליקובסקי לתורה ומדע

פרופ דורון אורבך על וליקובסקי

במהלך שנת ה׳תשע״ה בוצע מחקר בפיקוחו של פרופ׳ דורון אורבך, יו״ר משותף של המטרה אמת, מבכירי הפרופסורים באוניברסיטת בר אילן, שבחן מחדש את מחקריו הקלאסיים של ד״ר עמנואל וליקובסקי בתחום התורה והמדע. הדגש היה להעמיד במבחן את מחקריו של וליקובסקי אל מול ממצאים חדשים. תוצאות הביניים של המחקר מרמזות על מהפיכה של ממש בתחום. נראה כי האמינות של התנ״ך כמקור היסטורי עולה לאין שיעור על מה שמקובל לחשוב באקדמיה כיום. המחקר האמור התבצע במסגרת ״פרויקט וליקובסקי לתורה ומדע״, תחת ניהולו של רֹעִי לוטן גלזר.

המסקנה המרכזית העולה מן המחקר היא שקיימת בעיה בתיארוך ההסטוריה המקראית והיא קשורה קשר הדוק לתיארוך שגוי של ההסטוריה של כלל המזרח הקדום. כתוצאה מבעיה זו הזרם המרכזי באקדמיה נוהג לפרש כי קיימות סתירות בין הממצאים הארכאולוגים לבין ההסטוריה התנ״כית. אנו טוענים כי יש ביכולתנו לתקן את השגיאה וליישב את הסתירות באופן מדעי, עיקבי ואמין. איננו מתבססים בהכרח על השחזור המקורי של וליקובסקי אלא על שילוב של נתונים וממצאים רבים. המחקר מקיף כמעט את כל תקופת המקרא, מן המבול ועד לחתימת התנ״ך בתקופה הפרסית. למחקר יש השלכות מרחיקות לכת לשחזור ההסטוריה של עם ישראל והמזרח הקדום כולו.

אנו רוצים להתחיל ולפרסם את החומר שצברנו, לעמת אותו מול חוקרים נוספים ולהעמיק עוד יותר בתחומים שונים. הפרויקט מצריך מימון. לשם כך אנו מבקשים את עזרת הציבור ופתחנו בפרויקט מימון המונים שבו תוכלו לרכוש ספרים ולצפות בהרצאות מרתקות בנושא ותוך כדי כך לתרום להמשך הפרויקט. ראו פרטים מתחת לסרטון.

להלן כמה מילים של יו״ר הפרויקט, פרופ׳ דורון אורבך:

כיצד ניתן לתרום להמשך הפרוייקט וגם להינות מן התוכן המרתק שיש לנו להציע?

  1. אנו מזמינים אתכם לקנות את הספרים המרתקים של ד״ר עמנואל וליקובסקי ז״ל. מכל ספר שיימכר יופרשו 10 שקלים תרומה לפרוייקט וליקובסקי. לפרטים נוספים על הספרים ליחצו כאן.
  2. בעלות של 50 שקלים בלבד תוכלו לרכוש מיני קורס של 5 הרצאות וידיאו (רק 10 שקלים להרצאה!). בהרצאות הללו נסקור את חייו יוצאי הדופן של ד״ר וליקובסקי, את ספריו ומחקריו, את הניסיון של בכירים בממסד האקדמי האמריקאי להחרים את מחקריו לצד ההערכה הרבה שלה הוא זכה מצד מדענים בכירים אחרים, את התחזיות הרבות שלו שהתגשמו ואת גישת הממסד האקדמי למחקריו כיום. החיוב על הרכישה יתבצע רק במידה ונצליח לגייס לפרוייקט זה 23,400 שקלים עד ל-15 ביולי. במידה ולא נצליח לגייס את הסכום הדרוש לא יתבצע כל חיוב בכרטיס. לעמת זאת, אם כן נצליח לגייס את הסכום הדרוש נספק לך את הקורס המרתק כחודש לאחר חיוב הכרטיס. להתרשמות ניתן כבר עכשיו לצפות בהרצאה לדוגמה בקישור הזה. אהבתם את ההרצאה? לרכישת המיני קורס לחצ/י כאן.
  3. ניתן לתרום ישירות לפרוייקט וליקובסקי לתורה ומדע בקישור הזה.

כל תרומה לפרוייקט בכל אחד מן האמצעים הנ״ל תסייע לנו להמשיך במחקר. בכל שאלה ניתן לפנות בדוא״ל לרֹעִי לוטן גלזר בכתובת: [email protected]

למעבר לעמוד פרוייקט וליקובסקי לתורה ומדע לחצ/י כאן

תודה מראש

רֹעִי לוטן גלזר

רכז פרוייקט וליקובסקי